Jeges Barlang, Telkibánya
Magyarországon, egy zempléni kistelepülésen, Telkibányán a legforróbb nyári napokon is megtalálható a jég a természetben.
A jeges barlang igen sok félreértésre ad okot, mivel nem jégtömböket tartalmazó természetes üregről van szó, hanem egy régi aranykutató bányavágatról, amelynek kijáratánál a legmelegebb hónapban is jegesedés, jégcsap képződés észlelhető.
Ez a természeti jelenség ebben a 216 méter tengerszint feletti magasságban és ebben a földrajzi szélességben nemcsak hazánkban, de Európában is egyedülálló. A jegesedés keletkezésének körülményei pontosan nem tisztázottak.
A szakemberek feltételezése szerint a repedéseken és a lejtőtörmelékeken keresztül átáramló levegő erősen lehűl.
Telkibánya a Zemplén-hegység északi részén, a Hegyközben bújik meg. Bányáiban évszázadokon át aranyat és ezüstöt termeltek, így a település méltán rászolgált az „aranygombos” jelzőre.
Ez a bányavágat is a falu „aranykorából” maradt fenn, az 1950-es években kibővítették. A 23 méter hosszú főághoz egy 5,6 méteres mellékág csatlakozik. A vágatot ma természetes hűtőként használják, facsemeték és magvak tárolására. A barlang nem látogatható, mivel az ajtó gyakori kinyitása megszüntetné a „szifon hatást”. A jegesedés az ajtó fölötti nyíláson vagy az ajtó melletti résen tekinthető meg.
A barlang a Telkibányától Pálháza felé vezető úton található.
(forrás: www.hhrf.org)