Dörgicse
A mai település a több Árpád-kori faluból kialakult Alsó-, Felső- és Kisdörgicséből jött létre 1950-ben. Ma is jól elkülönül a három településrész.
Túraajánlatok
Kerékpártúrák
- A Balaton-felvidék szívében (Balatonakali - Mencshely, 29 km)
- Kálváriák és szőlők között (Balatonszőlős - Mencshely, 38 km)
- Liget Körút (Balatonakali - Dörgicse)
- Nivegy-völgyi Panoráma bringakörút (49 km)
- Vadhajtás Bringakörút (Mencshely - Balatonhenye)
Felsődörgicséről Kisdörgicsére a szurdokszerű Kű-völgyön alig 1,5 km-es sétával (S jelzés) is el lehet jutni, a P, majd a Ka jelzés a halom-hegyi Kossuth-kilátóhoz kalauzol (kb. 3 km).
Látnivalók
Idegenforgalmi vonzerejük – csodálatos fekvésükön kívül – román stílusban épült templomaiknak szépen konzervált romjai.
Alsódörgicsét templomának (mellette kolostor állt) védőszentje után Boldogasszonydörgicsének is nevezték, egyházi birtok volt. XIII. századi templomát – különböző feljegyzések szerint – az 1700-as évek közepén még használták. Tornyának 22 m magas falai messziről látszanak. A piaristák által 1812-ben építtetett magtárban ma étterem működik.
Felsődörgicse (Szentpéterdörgicse) tatárjárás előtt épült, kicsi, első temploma erősen megrongálódott. Ezt a XIII. században helyreállították, s úgy nagyobbították meg, hogy a déli oldalon még egyet építettek hozzá. A bejárat a déli templomba volt. Ez a kettősség a romokon is jól látható. Valószínű a török időkben pusztult el, Kisdörgicse Szt. Miklós tiszteletére emelt templomával együtt.
Kisdörgicse másik nevezetessége a boltíves kőhíd a XVIII. századból.
A reformáció idején mindhárom falu lakossága evangélikus hitre tért, templomaik a XVIII. században épültek, barokk stílusban.
A települések megtartották régi szerkezetüket, több szép, népi építésű ház is látható.