funiQ logo

This article is not available in English. This is the Hungarian version of the article.

Pellengér, Fertőrákos

Magyarország egyetlen, eredeti helyén álló, XVII. századi barokk pellengére, azaz szégyenoszlopa áll Fertőrákos központjában, a városháza előtt.

középkori pellengér
Középkori pellengér Photo: funiQ

A felső harmadában hengeres hasáb alakú kőoszlop három koncentrikus lépcsős talpazatból emelkedik ki, és egy gömbben végződő gúla koronázza. Tetején fém zászlót láthatunk, ami a község címerének színeit viseli (kék-fehér).

Az oszlop Fertőrákos önálló ítélkezési jogának emléke. Az 1630-as évek elején új, föld alá vájt börtönt építettek, fölébe pedig tornyot helyeztek, ami a ma is álló pellengér volt. Az építkezés pontosabb dátumát nem ismerjük, az biztos csak, hogy 1628-ban még a régi börtön melletti szilfához kötötték ki a bűnözőket.

Az új oszlop sokáig töltötte be fenyítő szerepet, utoljára állítólag 1912-ben, amikor egy házasságtörő asszonyt szíjaztak hozzá. A hagyomány szerint azonban ez nem a hatóság ítélete volt, hanem a férj magánbosszúja. Későbbről is vannak feljegyzések a pellengér használatáról, például az 1930-as évek valamelyik decemberében három napra kötöztek ki ide kukoricalopás miatt egy más faluból való embert, de az éjszakákat a csendőrőrs fogdájában tölthette.

A pellengért Fertőrákos község fennállásának 800 éves jubileuma alkalmából 1999-ben restaurálták.