funiQ logo

This article is not available in English. This is the Hungarian version of the article.

Ózd

Ózd Borsod-Abaúj-Zemplén megyében fekszik, a megyeszékhely Miskolctól 30, a szlovák határtól mindössze néhány kilométer távolságra található. A település a XIX. században indult fejlődésnek az ekkor létesült vasgyárnak köszönhetően. Ózd a XX. század második felében igazi szocialista iparvárossá, a hazai nehézipar egyik központjává vált. A rendszerváltást követően kohászati üzemei bezártak, napjainkban más ipari ágazatok határozzák meg arculatát.

Története

A régészeti leletek szerint Ózd területe már az őskőkorban lakott volt, nevével Ovzd formában egy 1272-ben keletkezett oklevélben találkozhatunk először. Elnevezése a népvándorláskor hazánk területére eljutott egyik népcsoport, az uz (usz) alakját őrzi. Ózdként egy XIV. századi perokmányban fordult elő. A további századokban szinte alig fejlődött, lakosságát mindössze néhány száz fő alkotta. Életében nagy változás a XIX. században következett be, amikor a környező barnaszéntelepekre alapozva megépítették a vasgyárat, ezután a hazai nehézipar egyik központja lett. Ózd nagyközség a hozzácsatolt Bolyok és Sajóvárkony egyesítésével 1940-ben jött létre, városi rangra 1949-ben emelkedett. Az 1970-es években Miskolc, Kazincbarcika és Tiszaújváros mellett a borsodi iparvidék egyik meghatározó települése volt.  1979-ben további 5 községet (Center, Hódoscsépány, Susa, Szentsimon, Uraj) csatoltak hozzá. A rendszerváltást követően gyárának felvevőpiaca megszűnt, az Ózdi Kohászati Üzemek több kisebb vállalkozásra bomlott, majd 1997-re felszámolták, a város lakosságának jelentős része vált munkanélkülivé. 

Látnivalók

Kisamerika és Nagyamerika

A vasgyár dolgozóinak több telepet is építettek a XIX–XX. század fordulóján. A köznyelvben ironikusan Amerikáról nevezték el, mondván, hogy akik nem vándoroltak ki a tengerentúlra, azoknak ez az álom jutott… Kisamerika 41 m2-es, komfort nélküli lakásokból álló sorházai a szakmunkások részére készültek. Nagyamerikában áll az 1897-ben a gyári főtisztek számára emelt Tiszti sor 7 épülete és a tisztviselők kétszintes házakból álló villasora.

Egyéb látnivalók: Városi Múzeum, Ipari Skanzen, Marcipán Múzeum, Városi Könyvtár, Turul-ház, Városi Művelődési Központ, volt tiszti kaszinó (ma egyetemi épület), Tompa Mihály Emlékhely, Strandfürdő, Városi Stadion, Csónakázó-tó, Bronts Viktor kastélya.